Concursul Unde-s mulți puterea crește – Colegiul Economic A.D.Xenopol
Alte EvenimenteConcursul Unde-s multi puterea creste

Concursul Unde-s mulți puterea crește

De catre februarie 27, 2022 Nu sunt comentarii

În cadrul concursului Unde-s mulți puterea crește, elevii claselor a-X-a din cadrul Colegiului Economic „A.D. Xenopol” au demonstrat că sunt smart și dornici să se implice în comunitate.

Concursul a avut prima ediție în anul școlar 2021-2022 la inițiativa doamnei director Iacoban Mihaela, elevii având posibilitatea de a-și dezvolta spiritul civic, empatia, conștiința și de a se conecta la creativitatea lor.

Concursul a fost desfășurat în cadrul disciplinei Etică și comunicare profesională.

Condițiile de participare au constat  în crearea unui afiș folosind desenul, inserare modelor 3D, origami, design grafic  regăsind pe afiș rimele personalizate în care se promovează importanța grupului unit, acceptarea diferențelor și respectul reciproc. Lucrând în echipe ;

(*Afiș (definiție dex) =  „Gen de artă grafică cu funcție mobilizatoare, de informare, de reclamă, de instructaj etc”.)

 

Punctarea participanților a fost făcută având în vedere următoarele criterii: Impactul mesajului (informațiile, cuvintele transmise, existența rimelor ) 50%, iar  Impactul vizual  (culorile folosite, desene, figurine 3D etc) 50%.

 

Finaliștii concursului ” Unde-s mulți puterea crește” sunt următorii:

Clasa a-X-a A Anghel – Burcă; Tanase – Molnar; Pașcalău – Ștefănescu – Cruce; Cursaru – Ionică.

Clasa a-X-a B  Tudor și  Nedelcu, Crăcea – Grama, Sotir – Petre.

Clasa a-X-a C Antoche – Luca; Radu ; Vasile – Șerban.

Clasa a-X-a D Badea – Nicolescu, Moroian – Ioniță,  Bumbuț.

Clasa a-X-a E Mardare – Stroe , Dima – Cotoară, Trifu – Petre, Știucan Cristi – Știucan Ștefan.

Clasa a-X-a F Tănase –  Sărăcin, Petre – Nițescu, Nica – Ilie.

Clasa a-X-a G : Andrei Alexandru -Bistriceanu Paul – Ionita Alexandru.

 

Echipele câștigătoare :

Premiul I : Andrei Alexandru – Bistriceanu Paul – Ionita Alexandru – Clasa a-X-a G

Premiul II: Ștefănescu Elena – Cruce Alexia – Pașcalău Ana – Clasa a-X-a A

Premiul III Petre Cristian – Nițescu Mihai – Clasa a-X-a F

Mentiune: Angel Antonio – Burcă Radu – Clasa a-X-a A

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.