“GROUND-#AMC EȘTI TU!”, CAMPANIA ANTIDROG CE VORBEȘTE DESPRE EMOȚII, NU DESPRE DROGURI – Colegiul Economic A.D.Xenopol
Alte Evenimente

De catre octombrie 21, 2024 Nu sunt comentarii

Campania antidrog GROUND ajunge la adolescenți cu un mesaj puternic despre emoții și alternative sănătoase

Astăzi, în cadrul colegiului nostru, Agenția Națională Antidrog a organizat o serie de ateliere interactive pentru elevi, menite să le ofere alternative sănătoase pentru gestionarea emoțiilor și să-i informeze despre riscurile consumului de droguri. Consiliul reprezentativ al elevilor a fost împărțit astfel încât fiecare echipă să aibă sprijin în cadrul acestor ateliere. Un element inedit al evenimentului l-a constituit utilizarea ochelarilor VR, care le-au permis elevilor să experimenteze scenarii reale și să ia decizii într-un mediu virtual controlat.

Atelierele au fost completate de discursuri motivaționale susținute de personalități remarcabile din diverse domenii, precum sportivi de performanță, ofițeri de poliție și avocați de succes. Aceștia le-au împărtășit elevilor din experiențele lor de viață și le-au oferit sfaturi despre importanța disciplinei, a alegerilor corecte și a responsabilității. De asemenea, elevii au avut ocazia să își exprime pe pânză emoțiile și percepțiile, învățând astfel cum acestea le pot influența comportamentul.

Evenimentul s-a desfășurat într-o atmosferă deschisă, care a promovat dialogul și reflexia personală, oferind resurse valoroase pentru luarea deciziilor corecte într-o etapă esențială a vieții.