Deoarece cunoasterea unei limbi straine de circulatie internationala este un element esential in educatia oricarui tanar, Colegiul Economic “A. D. Xenopol” ofera elevilor oportunitatea de a-si dezvolta si consolida cunostintele prin studiul intensiv al limbilor straine.

In acest sens, inca din anul 2009-2010, a fost fondata prima clasa cu profil economic intensiv engleza, iar ulterior, constatandu-se succesul acesteia, au luat fiinta clasele cu profil economic intensiv chineza, franceza si spaniola.

De asemenea, clasele cu profil turism ofera elevilor posibilitatea de a studia limba turca sau limba chineza ca limba moderna 2, iar din anul școlar 2022-2023, limba greacă.

Stransele legaturi pe care colegiul nostru le-a stabilit cu institutii culturale precum Casa Romano-Chineza, Ambasada Republicii Populare Chineze, Institutul Confucius, au dus la crearea a multiple punti de comunicare interculturala, elevii nostri ajungand sa studieze la prestigioase universitati din Republica Populara Chineza, Marea Britanie, Olanda etc.

LIMBA MODERNA
STUDIATA
CLASA SI TIPUL DE CLASA
(STANDARD/ INTENSIV/ BILINGV)