Banca Viitorului – Colegiul Economic A.D.Xenopol

Colegiul Economic A.D. Xenopol  are în programul educaţional un modul (CDL) în colaborare cu BRD, privind “Tehnici de promovare şi vânzare a produselor bancare”.  În acest proiect, colaborarea cu banca BRD urmăreşte îmbinarea elementelor teoretice cu cele practice, unde Colegiul Economic A.D. Xenopol, având rolul de a pregăti elevii teoretic, iar specialiştii băncii să asigure suportul logistic şi partea practică a modulului. Nevoia de educație financiară timpurie a devenit evidentă în ultimii ani într-un context economic internațional marcat de o înțelegere redusă a serviciilor financiare. La nivel european, directivele Comisiei Europene recomandă introducerea educației financiare în scoli pentru a educa și responsabiliza viitorii consumatori.