Expresul Xenopol – O călătorie spre viitorul tău! – Colegiul Economic A.D.Xenopol
Alte EvenimenteConsiliere vocationala

Expresul Xenopol – O călătorie spre viitorul tău!

De catre octombrie 4, 2024 Nu sunt comentarii

Pe data de  03 octombrie 2024, a avut loc lansarea oficială a programului dedicat Colegiului Economic A.D. Xenopol în anul său aniversar cu numărul 130, un  proiect inovator ce creează o punte intre mediul de business si educație. Evenimentul a debutat cu prima conferință de tip panel ce a avut ca tema  “Tendințe în piața muncii pentru profesiile economice”, reușind sa aducă împreună tineri plini de entuziasm, profesori și profesioniști din diverse industrii.

Un program imersiv pentru elevii de liceu

Programul Expresul Xenopol oferă tinerilor un context optim de dezvoltare personală si profesională, printr-o serie de conferințe la care sunt invitați, alături de elevi, profesioniști cu o carieră deosebită și o reputație demonstrată în diferite domenii ale mediului economic românesc si internațional. În paralel, elevii interesați pot participa la un program de consiliere vocațională organizat sub forma a 8 ateliere tematice. Alți doi piloni importanți sunt stagiile de practică în companii multinaționale și antreprenoriale precum și ateliere de comunicare si dialog cu părinții elevilor. In cadrul acestei prime conferințe, aproximativ 180 de elevi din clasa a XI-a au avut ocazia de a interacționa direct cu 6 speakeri, provenind din zone profesionale diferite, pentru a discuta despre evoluția si adaptarea la mediul școlar si profesional într-o maniera pro activă.

Speakerii au împărtășit povesti inspiraționale, menționând provocările si reușitele întâmpinate pe parcursul profesional, oferind astfel o imagine realista a pieței muncii si a pașilor necesari pentru a construi o cariera solida.

Subiecte abordate

Discuțiile au fost centrate pe trei direcții principale:

1. Programul Expresul Xenopol si importanta implicării active in etapele acestuia de la conferințe, la stagiile de pregătire profesionala si atelierele de consiliere vocaționala;
  2. Provocările tinerilor in contextul adolescentei si a unui mediu in continua schimbare, de la identificarea resurselor informaționale potrivite la alegerea programelor școlare si intereselor profesionale;
  3. Autocunoașterea si dezvoltarea personala, cu accent pe importanta identificării abilităților si a pasiunilor, precum si pe rolul educației continue într-o piața a muncii într-o dinamica rapida.

Mesaj de luat acasă pentru tineri

Fiecare intervenție a speakerilor a fost o invitație deschisa către public de a conștientiza nevoia de autocunoaștere si dezvoltare si de a-si îndrepta energia si motivația către realizarea personala si profesionala.

Cu încredere in viitor

Expresul Xenopol nu este doar o conferință, ci un traseu educațional gândit sa pregătească tinerii pentru viitor. Prin implicare activa, resurse oferite si ghidare, proiectul le deschide noi perspective si oportunități. Intr-o era a digitalizării in care adaptabilitatea este esențială, acest program își propune sa ofere tinerilor posibilitatea de a „da mana cu viitorul” si a reflecta încotro își doresc sa se îndrepte.

Concluzie

Prima conferință din cadrul Expresului Xenopol a marcat un început promițător, oferind participanților nu doar informații despre piața muncii dar si inspirație autentica. Speram ca ideile noi si motivația de a-si construi viitorul profesional intr-un mod conștient si adaptat schimbărilor sa fie resurse continue spre dezvoltare.

Speakeri si moderatori program:

Daniel Sîrbu, Președinte Consiliu Reprezentativ al Părinților, Coordonator Program, Manager Senior Proiecte OMV Petrom

Iulia Țoța, Formator și Coach Parental, Coordonator Proiect Comunicare și Dialog cu părinții elevilor

– Costin Țoța, Coordonator programe formare tineri, invitat special

Cătălina Marinescu, Directoare Resurse Umane Policolor, Coordonator Proiect Stagii de Practică

Gabriel Gătejoiu, Director Operațiuni și Dezvoltare Agenția HR Professional, Coordonator Proiect Consiliere Vocațională

Amalia Voica, Consilier Vocațional, Coordonator Proiect Consiliere Vocațională

Program realizat cu suportul deosebit al doamnei Prof. Mihaela Iacoban, Directoare Colegiul A.D. Xenopol