CONSILIERE VOCAȚIONALĂ – Colegiul Economic A.D.Xenopol

PROGRAM de DEZVOLTARE ORIZONT PROFESIONAL și COMPETENȚE PERSONALE

pentru elevii Colegiului Economic A.D. XENOPOL

COLEGIUL XENOPOL FORMEAZĂ CARACTERE – 130 DE ANI

În cadrul anului școlar 2024 – 2025, cu ocazia împlinirii a 130 de ani de la înființarea Colegiului Economic A.D. XENOPOL, ne propunem un nou demers important, către o formă extinsă de proces educațional, printr-o abordare complexă și unitară în care profesori, părinți, formatori în domeniul educației, consilieri vocaționali, reprezentanți ai mediului economic și ai organizațiilor non-guvernamentale contribuie la o EDUCAȚIE PENTRU CARACTER a elevilor Colegiului nostru.
   Programul urmărește două OBIECTIVE principale:

• dezvoltarea înțelegerii elevilor cu privire la mediul economic contemporan și al opțiunilor lor profesionale – potrivite propriilor vocații și aliniate unui context profesional în profundă schimbare;
  • dezvoltarea componentei esențiale de educație pentru caracter a elevilor, al modului lor de gândire, al atitudinii, al comportamentelor, al capacității lor de a înțelege și a alege valorile corecte în viață, de a îmbina libertatea cu responsabilitatea.

Principalele PROIECTE din cadrul Programului aferent anului școlar 2024-2025 sunt:

1. CONFERINȚE de BUSINESS (10 conferințe)dedicate elevilor claselor a XI-a – profilul Economic

– întâlniri între elevii claselor a XI-a și profesioniști cu o carieră deosebită și o reputație demonstrată în diferite domenii ale mediului economic românesc și internațional.

1. CONSILIERE VOCAȚIONALĂ (8 ateliere) a elevilor claselor a XI-a – profilul Economic

– consiliere vocațională a elevilor în cadrul a 8 ateliere tematice, posibil urmat de 1 seminar cu părinții, cu scopul transmiterii într-o formă sintetizată a acelorași informații.

1. STAGII DE PRACTICĂ – dedicate elevilor claselor a XI-a – profilul Economic

oportunități noi de stagii de practică în medii economice adiționale față de cele prezente, în companii multinaționale sau antreprenoriale, oferind un program complex de cunoaștere a proceselor acestora.

1. COMUNICARE și DIALOG cu părinții elevilor (4 seminarii on-line) – toate clasele

– program dedicat relației părintelui cu copilul adolescent, având drept obiectiv promovarea unei educații parentale echilibrate, bazată pe comunicare, asumare, responsabilizare și colaborare.

Calendarul tuturor activităților din Program este disponibil aici.