Piese de teatru - martie 2024 – Colegiul Economic A.D.Xenopol
piese de teatru

Piese de teatru – martie 2024

De catre aprilie 5, 2024 Nu sunt comentarii

Elevii claselor a IX-a, alături de profesorii de limba română și diriginții lor, au organizat o serie de scenete teatrale inspirate din opere reprezentative ale literaturii române. Fiecare clasă a adus în scenă fragmente pline de semnificație și dramatism, recreând atmosfera marilor capodopere literare, sub atenta coordonare a cadrelor didactice. Proiectul a avut drept scop promovarea valorilor culturale și literare românești într-o manieră creativă, implicând activ elevii atât în interpretare, cât și în regie.

Evenimentul a fost prezentat de Adrian Safta și Andreea Neagu, elevi în clasa a X-a F, care au adus un plus de energie serii, introducând fiecare moment artistic cu profesionalism și carismă. Scenetele au reușit să surprindă esența literaturii române, oferind publicului momente de emoție și reflecție asupra marilor teme și personaje literare.