Alege! Este dreptul tău! faza pe municipiu – Colegiul Economic A.D.Xenopol
Concursul National Alege! Este dreptul tau!concursuri scolare

Alege! Este dreptul tău! faza pe municipiu

De catre aprilie 1, 2024 Nu sunt comentarii

In data de 30.03.2024 a avut loc etapa pe
Municipiu a concursului national pe teme de protectia consumatorilor “ Alege! Este dreptul tau “, in cadrul Liceului Economic “ A.D. Xenopol”, concurs organizat de Ministerul Educatiei cu sprijinul Autoritatii Nationale
pentru Protectia Consumatorilor .
Acest concurs a fost gandit cu scopul de a forma generatii de consumatori constiente de drepturile lor, scopul fiind educarea si constientizarea tanarului consumator asupra drepturilor si intereselor sale legitime.
Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor prin Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor Sector 2, Bucuresti, a participat in calitate de evaluatori, impreuna cu dl Dorin Chiotea – jurnalist Televiziunea Romana si dl Cristian Pelivan – Director executiv al Asociatiei Romane a Magazinelor Online.
Concursul s-a bucurat de succes in randul elevilor si al profesorilor inca de la inceput, prima editie avand loc in anul 2000, crescand in fiecare an ca dimensiune si ca numar de participanti.
Felicitari tuturor elevilor participanti la aceasta etapa si mult succes la etapa nationala.

Elevii noștri coordonați de doamnele profesor Iordache Gabriela, Simionescu Gabriela și Ivănescu Iuliana au obținut următoarele rezultate:
Tătaru Cătălin, clasa a 9-a – premiul I;
Safta Adrian , clasa a 10-a – premiul I
Alexe Andrei, clasa a 11-a – premiul I
și s-au calificat la faza națională a acestui concurs.