PRELUCRAREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL – Colegiul Economic A.D.Xenopol
anunturi

PRELUCRAREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL

De catre octombrie 17, 2019 Nu sunt comentarii

În contextul necesității asigurării aplicării corespunzătoare a Regulamentului (UE) nr. 2016/679 al Parlamentului European și al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE, Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării datelor cu caracter Personal subliniază faptul că se impune creșterea gradului de conștientizare în mediul educațional cu privire la drepturile persoanelor vizate și la obligațiile ce revin operatorilor – unități de învățământ în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal. Astfel este necesară informarea atât a elevilor cât și a cadrelor didactice din învățământul primar, gimnazial și liceal asupra regulilor generale și speciale de prelucrare a datelor cu caracter personal și asupra riscurilor de securitate a acestora, inclusiv în mediul digital.

Pentru atingerea scopului propus, respectiv creșterea gradului de conștientizare  în mediul educațional cu privire la drepturile persoanelor vizate și la obligațiile ce revin operatorilor, vă rugăm să accesași site-ul www.dataprotection.ro care, în cadrul secțiunii ”Regulament (UE) 2016/679 aplicabil din 25 mai 2018”, conține materiale informative utile, inclusiv ghiduri elaborate de Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, pentru a fi prelucrate la nivelul unităților de învățământ cu actorii implicați în actul educațional.