Împlinirea a 10 ani de studiu al limbii chineze în liceul nostru – Colegiul Economic A.D.Xenopol
confucius

Împlinirea a 10 ani de studiu al limbii chineze în liceul nostru

De catre martie 27, 2024 Nu sunt comentarii

Cu ocazia împlinirii a 10 ani de studiu al limbii chineze in liceul nostru, Colegiul Economic A.D.Xenopol a strâns laolaltă oaspeți distinsi care au celebrat alături de noi reusitele din acest deceniu. Ne-au onorat cu prezența Excelența Sa, Ambasador Extraordinar si Plenipotențiar al R.P.Chineze in România, domnul Han Chunlin, domnul Li Zhengbo, atasat pe probleme de educație din cadrul ambasadei R.P. Chineze, doamna profesor universitar dr. director român al Institutului Confucius la Bucuresti, Luminița Bălan, doamna director al Institutului Confucius, din partea chineză, Su Yu, directorul Centrului Cultural Chinez, domnul Xu Ningbo, doamna profesor Liu Yang, primul profesor chinez care a pus bazele studiului limbii si culturii chineze ,precum si directori ai scolilor gimnaziale din sectorul 2, dar si profesori ai colegiului si absolvenți remarcabili.

Elevii claselor care studiază limba chineză au pus in scenă un spectacol deosebit prin care au demonstrat pasiunea lor nu doar pentru limba chineză, pentru care depun eforturi de învățare, dar si pentru cultura ceaiului, a artei decupajului, a caligrafiei, a muzicii moderne, precum si pentru istoria costumelor din diferite epoci dinastice ale Chinei.