Ziua multiculturalității - 2023 – Colegiul Economic A.D.Xenopol
multiculturalitate

Ziua multiculturalității – 2023

De catre noiembrie 20, 2023 Nu sunt comentarii

Colegiul nostru a sărbătorit, așa cum face în fiecare an la sfârșitul lunii octombrie, Ziua Multiculturalității. Catedra de limbi străine a regizat un spectacol , cum altfel decât multicultural, unde călătoria a început pe Marele Zid Chinezesc și a poposit la final pe meleagurile natale în pași de dans popular românesc. Cum luna octombrie nu este una în care suntem obișnuiți să călătorim și să ne bucurăm de vacanță, elevii claselor IX-XII au poposit artistic în China, prin dans,cântec și o paradă reinventată a costumelor tradiționale, în Anglia, în Franța, în Grecia, unde sirtaki a fost la loc de cinste, în Turcia prin dans , muzică și poezie, dar și în zona noastră mioritică, unde atât dansul modern cât și cel popular au încheiat spectacolul într-un mod plăcut care lasă dechisă dorința de a continua tradiția și anii viitori.

Multiculturalitatea unește, aseamănă și deosebește, atrage și leagă diversități la nivel social și cultural. Tinerii deschiși către înțelegere și către alte culturi au șanse mari de a-și lărgi orizontul și de a deveni adulți educați,cu viziune și opinie, cu posibilitatea de alegere, dar și cu potențial de schimbare de mentalitate atunci când viața o cere….