Erasmus+ 2022-1-RO01-KA121-SCH-000060769 - Mobilitate elevi Montijo - Portugalia – Colegiul Economic A.D.Xenopol
Erasmus SCH

Erasmus+ 2022-1-RO01-KA121-SCH-000060769 – Mobilitate elevi Montijo – Portugalia

De catre iunie 11, 2023 Nu sunt comentarii

În perioada 29 mai -01 iunie 2023, 10 elevi și două cadre didactice ale Colegiului A.D. Xenopol au participat la prima mobilitate transnațională în cadrul proiectului Erasmus+ 2022-1-RO01-KA121-SCH-000060769, Domeniu-Educație școlară, Acțiunea Cheie 1 în Montijo (Portugalia).

Obiectivele proiectului sunt: creșterea nivelului de motivare, dobândirea de noi abilități și sporirea efectelor educației pe termen lung precum și dezvoltarea competențelor.

Programul celor 4 zile de mobilitate a cuprins activități diverse: workshop-uri, activități de reciclare, concursuri, vizite culturale etc.

În timpul mobilității au fost desfășurate activități de învățare care au avut ca obiectiv, creșterea nivelului de conștientizare în rândul elevilor; inducerea unui comportament responsabil vis-a-vis de mediul înconjurător; educarea elevilor în spiritul prevenției și diminuării problemelor de mediu; învățarea prin implicarea activă (learning by doing), creșterea gradului de motivare în rândul elevilor pentru rezultate deosebite și cunoașterea diversității culturale.

În cadrul mobilității elevii și cadrele didactice s-au cunoscut, au participat la ateliere și activități educative în cadrul cărora au aflat informații despre Portugalia, au vizitat școala organizatoare și au fost prezentate scoliile, iar dupa-amiaza au descoperit Muzeul Apei și Oceanariul din Lisabona, unde au învătat informații utile despre una dintre cele mai importante resurse ale noastre și despre poluarea oceanelor cu plastic și cu alte deșeuri. De asemenea au fost utilizate instrumentele digitale unde elevii au prezentat diferite aspecte privind educația ecologică, iar elevii portughezi au prezentat proiectele realizate utilizand imprimante 3D.

Mobilitatea s-a încheiat cu o vizită culturală în Lisabona (Portugalia), unde am aflat informații despre istoria Portugaliei, am vizitat castelul Saint George, Carmo Ruins, Santa Justa și centrul vechi al orașului.

Pe parcursul celor 4 zile, barierele lingvistice și culturale s-au spart, elevii și profesorii au colaborat și au comunicat în cadrul activităților desfășurate, au învățat și au descoperit frumusețea diversității culturale. Ei vor duce mai departe, în școlile din care provin, lucrurile învățate, spiritul Erasmus+ prin organizarea unor activități de diseminare, prin inițierea și implementarea unor proiecte ulterioare care vor valorifica idei, cunoștințe dobândite etc.