Games of Xenopol – Colegiul Economic A.D.Xenopol
Postliceu

Games of Xenopol

De catre decembrie 7, 2022 Nu sunt comentarii

Elevii Şcolii Postliceale din cadrul Colegiului Economic A.D. Xenopol au organizat, pe 30.09.2022, evenimentul: :”Games of Xenopol” . Acesta şi-a propus să le ofere elevilor claselor a IX-a, a X-a şi XI-a posibilitatea de a-și dezvolta spiritul de echipă într-un context stimulativ şi distractiv, iar elevilor Şcolii postliceale ocazia de a-şi exersa abilităţile de planificare şi organizare a unui eveniment – specializare pentru care se pregătesc.
Acest eveniment la care au participat aproximativ 700 de elevi a avut ca obiective:
• Încurajarea/îmbunătăţirea comunicării individuale şi de grup şi construirea încrederii în sine si în echipa/colegii de clasa
• valorificarea potențialului fiecărui membru în interiorul echipei/ clasei
• Dezvoltarea armonioasa fizică şi psihică a elevilor precum şi a abilităţilor de rezolvare a unor probleme
• Îmbunătăţirea relaţiei profesor-elevi
• Fun/distracţie – pentru a face școala un loc mult mai plăcut
Pentru a-şi atinge obiectivele, evenimentul a fost organizat/ s-a desfăşurat pe trei secţiuni:
– Brain Power – un concurs de cultură generală şi nu numai – la care au participat aproximativ 150 de elevi
– Misiune imposibilă – o activitate de tip Escape Room care a avut loc atât fizic, cât şi online unde au participat 50 elevi (fizic) şi aproximativ 350 de elevi (online)
– Xenopol BeActive! – o competiţie sportivă care a inclus mai multe secțiuni: volei, baschet, tenis cu piciorul, tenis de masă, badminton – cu o participare de aproximativ 100 de elevi
Participanţii s-au implicat activ, fiind încântaţi de activităţile desfăşurate, iar cei mai buni au fost recompensaţi cu premii.