Centenarul Marii Uniri - Colegiul Economic A.D.Xenopol
romania

Centenarul Marii Uniri

De catre noiembrie 29, 2018 Nu sunt comentarii

Cu ocazia centenarului Marii Uniri, Colegiul Economic A.D. Xenopol a imbracat haine de sarbatoare. Elevii si profesorii din liceul nostru sunt mandri ca sunt romani si au sarbatorit marele eveniment cu activitati specifice :

• intonarea imnului national ;
  • desfasurarea concursului de cultura generala ‘’Fii roman si castiga!’’;
  • ateliere de creatie;
  • defilarea diviziei civice voluntare;
  • scurt spectacol artistic ;
  • transmiterea mesajului pentru Romania prin prezentarea banner-ului realizat de fiecare clasa;

La finalul activitatii a avut loc un  concurs culinar in cadrul caruia au fost prezentate preparate din diferite zone ale Romaniei.

Ziua Romaniei trebuie sa fie un moment de reflectie profunda a societatii romanesti , un recurs la memorie , la rememorarea faptelor inaintasilor nostri , la jertfele  de pe campurile de lupta. De modul cum vom sti sa marcam Centenarul  Unirii, depinde si imaginea viitorului nostru ca natiune si cum vom construi Romania de Maine .