Ziua Romaniei - Decembrie 2022 – Colegiul Economic A.D.Xenopol

De catre decembrie 11, 2022 Nu sunt comentarii

LA MULȚI ANI ROMÂNI!

LA MULȚI ANI ROMÂNIA!

„Ce sunt toate frământările popoarelor decât năzuinţa de a realiza ideea dreptului lor, de a apăra această idee…”

Alexandru Dimitrie Xenopol

Ca în fiecare an, în Colegiul Economic „ A. D. Xenopol ” a fost marcată ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI prin diferite activități.

Pentru început, inspirați de cuvintele istoricului A. D. Xenopol s-a rflectat asupra semnificației istorice a Zilei Naționale. În cadrul orelor de Istorie s-a discutat despre momentul 1 DECEMBRIE 1918, moment ce a reprezentat apogeul Istoriei Românilor. Au fost făcute prezentări de către elevi, s-au vizionat documentare istorice și s-au audiat cântece patriotice.

Activitățile au fost continuate la nivelul fiecărei clase, în orele de Dirigenție dedicate acestei zile. Continuând în spirit festiv, la aceste întâlniri cu profesorii diriginți, elevii și-au decorat și clasele pentru Sărbătorile de iarnă, care se apropie!