Editia 2019 – Colegiul Economic A.D.Xenopol
Targul Firmelor de Exercitiu

Editia 2019

De catre aprilie 8, 2019 Nu sunt comentarii

Marti, 26 martie 2019, elevii colegiului au mers la ASE. Mai intai au vizitat standurile Firmelor de Exercitiu ale colegilor lor de clasa a XI-a; au inteles cu aceasta ocazie ca este nevoie de multa munca si pricepere pentru a infiinta o firma, fie si una de exercitiu. Au invatat de la colegii lor etapele care trebuie parcurse pentru a putea avea o societate comerciala si au plecat cu multe idei despre ceea ce vor putea face si ei la randul lor peste doi ani. Apoi au avut parte de o surpriza, pentru ca au fost invitati in Aula Magna, unde li s-a facut o prezentare interesanta a facultatilor din cadrul ASE. Dupa prezentare, un grup de studenti voluntari i-a insotit intr-un tur la biblioteca, laboratoare si salile de curs. Printre studentii intalniti au fost si fosti elevi ai Colegiului Xenopol. Avand in vedere ca succesul are la baza si o buna informare, tot ceea ce au aflat in ziua respective poate sa le fie util in construirea unei cariere reusite.