Gala Xenopol 2018 - Colegiul Economic A.D.Xenopol
ziua scolii

Gala Xenopol 2018

De catre martie 27, 2018 Nu sunt comentarii

Ziua Şcolii, a Colegiului Economic A.D Xenopol, este un eveniment aşteptat şi pregătit cu multă bucurie şi implicare an de an, începând cu 2012, la iniţiativa dnei director Mihaela Iacoban. Acesta se desfăşoară pe data de 24 martie, ziua de naştere a patronului nostru spiritual, marele om de cultură, Alexandru Dimitrie Xenopol, devenind tradiţie.

Unul dintre cele mai emoţionante momente ale evenimentului este Gala Xenopol. Conceput ca un arc peste timp, Gala Xenopol este momentul revenirii la şcoală a promoţiei care a absolvit în urmă cu 10 ani, când timpul se dă înapoi şi ei, foştii noştri elevi, se simt, pentru câteva ore, din nou şcolari. Bobocii asistă şi ei la această revedere, neînţelegând nostalgia şi sincera bucurie a îmbrăţişărilor celor mari, lacrimile lor, exclamaţiile răsunătoare. Deşi nu ştiu cum să li se adreseze, cu tu sau dumneavoastră, sunt foarte curioşi să le pună tot felul de întrebări despre cum şi-au petrecut anii de liceu şi cei de după, cum au reuşit, ce sfaturi le-ar putea oferi pentru a avea şi ei succes. Pentru că, da, Colegiul Economic A.D. Xenopol, prin foştii absolvenţi şi reuşitele lor atât pe plan personal, cât mai ales pe plan profesional, ale celor mai mulţi dintre ei, îşi confirmă prestigiul pe care l-a căpătat în timp, acela de instituţie de învăţământ de elită în rândul liceelor cu profil economic şi nu numai. Tocmai de aceea, foştii absolvenţi sunt premiaţi simbolic în cadrul evenimentului, ca dovadă a recunoştinţei întregului colectiv profesoral că au adus cinste şcolii care i-a format pentru viaţă.

Aşa că, actualii elevi înţeleg că e de datoria lor să le calce pe urme, chiar să ridice standardele, astfel încât, la rândul lor, la întâlnirea de 10 ani, să aibă ce povesti, mai bine zis, să aibă cu ce se mândri.