Poveste de succes - Dumitru Madalina - Colegiul Economic A.D.Xenopol
povesti de succes

Dumitru Madalina

De catre februarie 26, 2019 Nu sunt comentarii

Numele meu este Dumitru Madalina, am varsta de 22 anisi in prezent ocup functia de Banqueting Supervisor intr-un hotel de 4* stele din Bucuresti.

Am absolvit Colegiul Economic A.D. Xenopol in anul 2015, cu specializare in turism si alimentative publica. Mentionez ca pasiunea mea a fost pe deplin satisfacuta in special de modulele de specialitate care mi-au croit usor un drum catre ceea ce pun in practica astazi.

De-a lungul celor 4 ani de studiu, am incercat sa invat la toate disciplinele, insa ceea ce am studiat cu drag si-a pus amprenta in sufletul meu si m-a ajutat sa ma calific in domeniul turismului. Pe langa faptul ca m-a dezvoltat si m-a maturizat, colegiul mi-a deschis viziunea larga catre acest frumos domeniu. Materiile de specialitate, modulele, mi-au creat o viziune de ansamblu catre lumea touristica si catre sectorul de alimentative publica din Romania. Astazi, in fiecare dimineata, la lucru, ma lovesc de industria ospitalitatii, de oamenii carora le zambesc “ca la carte” si de industria hoteliera in care pun in practica de-a dreptul tot ceea ce studiam pe atunci.

Telul meu a fost intotdeauna, inca din scoala primara, sa devin antreprenor si sa am propria pensiune turistica in Romania, dar pana atunci am sa lucrez in continuare in industria hoteliera pentru a studia indeaproape fiecare pas pe care va trebui sa il urmez atunci; asadar telul meu se va indeplini cu pasi marunti dar siguri.

Proiectul de baza pe care l-am realizat in colegiul A.D. Xenopol s-a numit firma de exercitiu F.E. FAR AWAY TOUR S.A., proiect care mi-a dat frau liber imaginatiei si care mai apoi parea sa fie similar realitatii si sa implice atat de multe informatii si activitati reale. In cariera mea acest proiect a fost de importanta majora, intrand in contact cu informatii ce stau la baza deschiderii unei intreprinderi, m-a format ca lider si mi-a implementat foarte bine spiritul de echipa si in final satisfactia unei reusite. Astazi ma bucur de o echipa formata din 6 oameni, pe care o coordonez cu placer precum atunci si in paralel sunt project manager pe partea de design si schimbare a intreg departamentului in care activez.

Mentionez ca, daca nu as fi vazut reactiile oamenilor atunci cand am fost la targul de expozitie cu firma de exercitiu, azi nu as fi stiut cum sa-i atrag si sa le aduc satisfactie vizuala, nu as fi inteles care este scopul imaginii si cum sa interactionez cu acestia.

Traiectoria mea profesionala, a fost trasata de doamna diriginta Georgeta Rujan, care a stiut intotdeauna cum sa imi puna pasii pe drumul cel bun si mi-a plantat turismul in inima, precum cea mai frumoasa floare de pe Pamant! Tin sa-i aduc multumiri pe aceasta cale si sa-i transmit cu caldura ca experienta din colegiu va ramane vie in amintirea mea la nesfarsit, datorita dumneaiei si voi lupta sa imi indeplinesc telul pentru a o face mandra in continuare!