Poveste de succes Radu Costin - Colegiul Economic A.D.Xenopol
povesti de succes

Radu Costin

De catre februarie 26, 2019 Nu sunt comentarii

Am 26 ani si in prezent sunt General Manager la Geco Fan Travel inainte de aceasta functie am fost Managing Director la tourism la aceiasi firma, obiectul de activitate al firmei este transport turistic.

Am absolvit Colegiul Ec.”A.D.Xenopol” in anul 2011, clasa 12 I, dirigite d-na prof.de Limba si Literatura Romana Maria Jana Maftei, ulterior am studiat Tourism la Universitatea Româno-Americană din Bucuresti.

Pot spune astazi ca mi-am implinit visul meu cat si al tatalui care si-a dorit sa duc mai departe ceea ce a inceput cu pasi mici dupa revolutia din 1989. Am ales turismul care ma reprezinta, in fiecare zi descoperind lucruri noi. In liceu am avut norocul sa am parte de cadre didactice dedicate acestui domeniu, am facut practica la una din marile agentii de turism ’’DERTOUR’’ – BUCURESTI unde am intalnit persoane dedicate turismului. In acea perioada purtam uniforma la liceu, iar noi, elevii de la turism aveam tricouri cu sigla agentiilor de turism unde desfasurau orele de practica. Imi aduc aminte si acum vorbele d-ei prof,Rujan ‘In turism tinuta este obligatorie’ si avea dreptate.

In liceu am fost implicat in infiintarea Firmei de Exercitiu si in organizarea Targului Firmelor de Exercitiu organizat la Romexpo , o activitate extraordinara, pot spune ca am pus in practica in cadrul firmei mele tot ceea ce am invatat.

O intamplare haioasa din liceu: am facut o excursie in Oltenia de Sud sub coordonarea d-nei prof.Stefania Mihai si d-nei Rujan. In excursie aveam inclus program de discoteca in regim de circuit inchis. Tot grupul de copii am insistat sa ascultam manele. D-na Rujan a vorbit cu D.J.sa ne puna numai manele toata seara sa ne invete minte, spunea ca manelele nu sunt reprezentative pt. turism sa ascultam muzica populara.Distractia s-a terminat ‘repede’ la ora 11.30.

La intrebarea «Ce profesor a avut influenta majora asupra traiectoriei mele ? » nu pot numi un singur profesor asa ca voi nominaliza pe prof.Mihai Stefania, prof.Rujan Georgeta, prof .Marin Grazziela, toti profesorii contribuind la formarea mea. Am apreciat deschiderea spre nou a cadrelor didactice.

Le multumesc pentru rabdarea de care au dat dovada , le doresc viata lunga si multa sanatate.