Larisa Barbu – Colegiul Economic A.D.Xenopol
povesti de succes

Larisa Barbu

De catre iulie 7, 2022 Nu sunt comentarii

Larisa Barbu  este profesor coregraf de dans tradiţional românesc şi a înfiinţat, alături de tatăl său, propria lor şcoală de dans românesc, unde predau cele mai frumoase jocuri populare din toate zonele etnografice ale ţării. „Prin studiul jocului românesc nu înveţi doar nişte paşi. Înveţi să-ţi iubeşti neamul, înveţi cultura. Vreau să învăţ cât mai mulţi oameni să danseze. Cred că am venit cu un dar de la Dumnezeu, iar darul meu este acela de a reuşi să împart cu cei din jur această iubire pe care o am faţă de dansul românesc. Mă simt un om binecuvântat că pot face lucrul acesta”, spune Larisa Barbu. „Oricât aş fi de tristă, supărată sau bolnavă, în momentul în care dau drumul la muzică şi încep să dansez mă transpun într-o altă lume, într-o altă viaţă. Uit de toate, mă simt aproape de strămoşii mei, mă simt aproape de acea energie”, a spus tânăra în cadul emisiunii „Distracţiile lui Cazacu”, de la TVR 2.

Larisa Barbu a fost eleva liceului nostru în perioada 2003-2007, dirigintă fiindu-i dna Marina Siretchi